Yeni Dönem Fatih Ağına Nasıl Bağanılır?Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda ücretsiz internet hizmeti sunduğu Fatih ağını kullanmak aslında sandığımız kadar zor değilmiş!

 

Son yıllarda MEB’in teknoloji kullanımını daha etkin hale getirmek amaçlı Fatih projesi olarak adlandırılan hizmeti devreye sokmuştu. Neredeyse tüm okullarda yaygın olarak kullanılan Fatih ağında ne kadar yüksek hızlı internet mevcut olsa da Youtube, Facebook, Twitter gibi sosyal medyaların hiç birisine 3.parti yazılım veya sertifika gerekmeden girilmiyor. Bir diğer deyişle Fatih ağını sadece tarayıcıda kullanabilirsiniz. Diğer uygulama ve sosyal medyalar için erişim engeli bulunmakta.

WiFi şifresini ne kadar bilseniz de internete erişim mümkün bile değil. İnternete erişmek istediğiniz zaman cihazda MEB sertifikası yüklü olması gerekiyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’na ait sertifikayı indirmek için buraya tıklayınız.

Sertifikayı indirmek kadar kurmak da önemli. Kurulumu oldukça basit yine de sizler için kurulum rehberlerini de derledik.

Windows işletim sistemine ait sertifika kurulum rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mac Os işletim sistemine ait sertifika kurulum rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İOS işletim sistemine ait sertifika kurulum rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Android işletim sistemine ait sertifika kurulum rehberine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yine de şifreyi bilmeyenler için Fatih ağı WiFi şifresi:  !1qaz2WSX3edc4RFV%56

Henüz bazı okullarda proje yeni olduğu için eksiklikler sebebiyle internet konusunda bir takım teknik problemler mevcut olabilir. Bunun yanında VPN de gerekebilir. Tavsiyemiz Hotspot Shield‘dır.

 

Android Hotspot Shield’ı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz…
Yorumlar

Bir Yorum Alırız :)