Windows’ta pencere adet ve boyutlarını özelleştirmekWindows 11 güncellemesi ile duyurulan özelliklerden biri olan kayıtlı pencere düzenleri özelliğini, daha gelişmiş olarak önceki Windows sistemlerinde de kullanabiliriz. Bunun için işletim sistemi mimarisinin 64 bit olması yeterli. Windows 10, Windows 8 ya da daha eski bir Windows sistemine Powertoys programının kurulumunu yaparak ekranı istediğiniz adet ve ebata göre bölerek pencerelerinizi özelleştirebilirsiniz.

İşletim sistemimizin 64 bit olup olmadığını anlamak için Bilgisayarım klasörünü açıp boş bir alan üzerinde sağa tıklayarak Özellikler‘e tıklayabiliriz. Çıkan pencerede işletim sistemi karşısındaki bilgilerde x86 ya da x64 yazıldığını görebilirsiniz. x64 yazması 64 bit anlamına gelmektedir. x86 yazması ise 32 bit mimarisi ile çalıştığını gösterir. Eğer 32 bit bir bilgisayara sahipseniz Powertoys programı kurulamayacaktır. Ancak Windows’un en altta anlattığımız klasik düzenleriyle de verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

Powertoys programı kurulum ve ayarları

Powertoys programını ister setup olarak indirip isterseniz de Powershell komut penceresini kullanarak kurabilirsiniz.

https://github.com/microsoft/PowerToys/releases/tag/v0.55.1 bağlantısında bulunan exe dosyasını indirip kurulumu yapabilirsiniz. Dosyayı sağa tıklayıp yönetici olarak çalıştır yapmanız daha iyi olacaktır.

FancyZones ayarları

  • Kurulumu yaptıktan sonra Powertoys programını çalıştırın.
  • Sol bölümde bulunan FancyZones kısmını açın.
  • Sağ bölümdeki Düzenleyiciyi başlat kısmına tıklayarak yeni bir düzen yaratabilirsiniz.
  • Çıkan pencerede Yeni düzen oluştur‘a tıklayın.
  • Yeni düzen ayarlamasında Tuval ayarını seçip Oluştur‘a tıklayın.
  • + simgesine tıklayarak istediğiniz kadar pencere alanı ekleyebilirsiniz.
  • Pencere konumlarını üzerine gelip istediğimiz yere taşıyabiliriz. Pencere ebatlarını ise köşelerden uzatarak ayarlayabiliriz.
  • Tüm alanı doldurduğumuzda kaydet ve uygula butonuna tıklayabiliriz. Programdan çıkarak belirlediğimiz düzende ekran üzerinde çalışmaya devam edebiliriz.

Pencere düzenleri kullanımı

Ekranda bir pencereyi taşımak için seçtiğimizde mevcut alanlar numaralı olarak görünecektir. Soldaki görselde görüldüğü gibi belirlediğimiz alanın içine sürükleyerek pencereyi o alana taşıyabiliriz. Eğer pencerenin daha geniş görünmesini istiyorsak seçeceğimiz iki alanın birleştiği yere bırakıp o iki alanı kapsayacak ebatta olmasını sağlayabiliriz. Bunu da sağdaki görselde görebiliriz.

Windows klasik pencere düzenleri

Eğer 32 bit bir sisteme sahipseniz Windows’un standart yerleşim ayarlarını kullanabilirsiniz. Ekranı 2’ye bölmek için pencereyi ekranın sol ya da sağ kısmından dışarı çıkacak şekilde sürüklemeniz gerekiyor. Pencereyi sol üst çapraz ya da sağ üst çaprazın dışına sürükleyerek 4’e de bölebiliriz. Daha sonra diğer pencere bölmelerine neyi yerleştireceğimizi Windows seçmemizi isteyecektir.
Bir Yorum Alırız :)