Windows 11 hazır? Neler Değişti? Nasıl Kurulur?Microsoft yeni işletim sistemi olan Windows 11’i geçtiğimiz ay yaptığı bir sunumla duyurmuştu. Yeni sürüm bugün ise globalde geçişe hazır hale getirildi.

Yenilikler Neler?

İlk bakışta yeniliklerin tasarım tarafında yoğunlaştığını söylemek mümkün.

1-Başlat menüsü

Windows 95’ten bu yana alışageldiğimiz sol menü düzenini terkedip orta kısımda daha az yer kaplayan bir tasarıma geçiş yapılmış.

2- Widgetlar

Windows’un eski sürümlerinde bir türlü istenen ilgiyi yakalayamayan widget’lar bu sefer tasarımı geliştirilerek sunulmuş. Eğer widget kaynakları zengin tutulursa işe yarar bir hale gelecektir.

3- Android Desteği

Artık android ortamında çalıştırdığınız uygulamaları ek bir emulator programa ihtiyaç duymadan doğrudan bilgisayarınızda da çalıştırabilirsiniz.

4- Pencere Düzenleri

Çoklu pencerelerde çalışma yürütenler için ekranı düzenli bir şekilde bölmelere ayırabilen bir özellik. İstediğiniz bölme düzenini seçtikten sonra bu bölmelere görmek isteğiniz pencereleri atayarak ekranı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kurulum İçin İstenen Sistem Özellikleri Neler?

Microsoft ilk etapta gereken donanım standartlarını yüksek tutmuş görünse de bunun zamanla gevşetileceği düşünülüyor. Bilgisayarınızın Windows 11 için gereken minimum gereksinimleri sağlayıp sağlamadığını burdaki resmi programı çalıştırarak da öğrenebilirsiniz. Microsoft’un resmi sitesinde açıkladığı gereksinimler ise şu şekilde;

Minimum sistem özellikleri:

  • 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci
  • 4 gigabayt (GB) ram
  • 64 GB veya daha büyük depolama alanı
  • UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli sistem üretici yazılımı
  • Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
  • DirectX 12 ile ya da WDDM 2.x sürücüsüyle uyumlu ekran kartı
  • 9 inçten büyük, HD Çözünürlük (720p) ekran boyutu
  • Windows 11 Home kurulumu için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı

İşlemcinizin yeni sürümü destekleyip desteklemediğini görmek için microsoft’un yayınladığı marka-model listesine göz atabilirsiniz.

İntel işlemciler için bağlantı: https://docs.microsoft.com/tr-tr/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-intel-processors

Amd işlemciler için bağlantı:
https://docs.microsoft.com/tr-tr/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-amd-processors

Qualcomm işlemciler için bağlantı:
https://docs.microsoft.com/tr-tr/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-qualcomm-processors

Sistem gereksinimleri arasında en çok merak edilen TPM 2.0 olması şartı. TPM; Güvenilir Platform Modülü olarak geçen windows’a ait bir alt yazılım paketi. Eğer modül hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz burdaki sayfadan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Nasıl kurulur?

Kurulum için 2 seçenek mevcut. İster ayarlar->güncelleştirme seçeneğinden yeni sürüme geçebilir, ister .iso dosyasını indirerek yükleyebilirsiniz.
Bir Yorum Alırız :)