NFT nedir, nasıl alınıp satılır?Blockchain teknolojisiyle hayatımıza giren yeniliklerden biri de NFT oldu. NFT; “Non-fungible token” ifadelerinin kısaltması olarak ortaya çıkmıştır. Türkçeye “takas edilemez token” olarak da çevirebiliriz.

NFT blockchain teknolojisini kullanarak dijital bir çalışmayı benzersiz bir kripto varlık haline getiren türev bir teknolojidir. Bu dijital varlık çoğunlukla bir görsel olduğu gibi çizim, müzik ya da video da olabilir. NFT ticari olarak tıpkı bir otomobil gibi yalnızca satılan kişinin üzerine zimmetlenen bir dijital varlık teknolojisidir.

NFT ne işe yarıyor?

NFT insanların ürettiği herhangi bir görselin ya da dijital çalışmanın mülkiyet hakkı kazanıp satılabilir durumda olmasını sağlar. NFT ile yapılmış bir çalışmayı kopyalayabilir, indirebilir vb. işlemleri gerçekleştirebilirsiniz ancak tek bir şeyi değiştiremezsiniz. O da sahiplik bilgisi. Tabi sahibi sizseniz o ayrı.

NFT erken dönem coin piyasasını andırsa da işin özünde metaverse ya da benzeri sanal evrenlerden arsa almaya benzeyen bir yanı da var. Yatırım-koleksiyon gözüyle bakıldığı gibi sevdiği eser sahibine maddi destek olmak için NFT eser satın alanlar da mevcut.

NFT’nin kullanılabileceği bir başka alan daha var. O da oyun sektörü. İlerde online tabana sahip oyunlarda o oyunun özelinde bir karşılığı olan görsel ya da itemlerin NFT yoluyla satışa çıkarılabileceği düşünülüyor.

NFT nasıl yapılır?

NFT, piyasada bilinen mevcut coinleri kullanarak üretilir. Ancak bütün coinler NFT kriptolamasını desteklemez. NFT bu teknolojiyi sunan platformlar aracılığıyla yapılabilir. En çok kullanılan blockchain ise Ethereum‘dur.

NFT yapım sürecinde ihtiyacınız olan ilk şey bir dijital cüzdan hesabıdır. Bunu da bu konuda hizmet sunan platformları kullanarak sağlayabilirsiniz. Dijital cüzdanınız aracılığıyla aşağıda listesini verdiğimiz platformları kullanarak görsel vb. çalışmanızı size tanımlı bir hale yani NFT biçimine çevirebilirsiniz.

Ancak NFT ‘nin gözardı edilebilir bir kusuru bulunuyor. O da sınırlı sayıda bile olsa taklit edilme tehlikesi. Aynı dijital varlık farklı coin altyapıları kullanılıp şifrelenerek satışa konulabilir. Tabi ki ürünün sahibi kendi ürününü el değiştiremeyen bir teknolojiyle koruyor ancak farklı yollarla oluşturulan benzerlerine karşı yapabileceği birşey yok. Bu da sistemin global bir standarta ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

NFT nasıl alınıp satılır?

Bünyesinde NFT piyasası ve bunun ticaret altyapısını oluşturmuş internet siteleri vasıtasıyla çalışmalarınızı NFT olarak satışa çıkarabilir veya alım yapabilirsiniz. Bunlardan en çok bilinen NFT platformları; OpenSea, Rarible, Decentraland, MakerPLace gibi platformlardır. Tabi kullandığınız platform satış işlemi gerçekleştirdiğinizde bundan belli bir oranda komisyon kesintisi yapıyor.

Ülkemizde NFT ne durumda?

NFT teknolojisi ülkemizde de yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Bunun bir örneğini Cem Yılmaz’ın satışa çıkardığı ve toplamda 7 ethereum’a satılan NFT görsellerde gördük. Bu satışta OpenSea platformu kullanılmıştır ancak ülkemizde NFT alım-satım hizmeti sunmak için hazırlık yapan kripto para platformları da bulunmaktadır.
Bir Yorum Alırız :)