Instagram hesabım çalındı, nasıl kurtarabilirim?Instagram hesabı olanların başına gelebilecek en kötü durumlardan biri de hesabın çalınması durumudur. Sebepleri genellikle basit olsa da geri alma süreci oldukça zorludur. Yazımızda hesabı geri almak için yapmamız gerekenleri sıralayacak olsak da bu sürecin kesin bir zaferle sonuçlanması garanti değildir.

1- Değişikliği geri alın

İlk olarak instagram hesabınızın kayıtlı olduğu e-posta hesabınızı açarak security@mail.instagram.com adresinden son gelen mailleri inceleyin. Instagram, hesabınızın kayıtlı olduğu e-posta adresiniz değiştiğinde size bir bilgilendirme maili göndermektedir. Eğer bu mail duruyorsa bu mail içinde yer alan “değişikliği geri alın” bağlantısına tıklayarak işlemi geri alma şansınız var.

E-posta hesabınız da çalındıysa

E-posta hesabınız da çalındıysa geriye 2 seçenek kalıyor.

1.seçenekte eğer instagram hesabınızı facebook hesabınıza bağladıysanız facebook üzerinden hesabınızı geri almayı deneyebilirsiniz.

2.seçenekte ise e-posta hesabınızı geri almaya çalışmalısınız. Bunun için de e-posta hizmeti aldığınız sağlayıcıyla iletişim kurmalı ve varsa alternatif yöntemlerle geri almalısınız. (Alternatif yöntemlerden kasıt e-posta hesabınızla ilişkili bir telefon numarası ya da 2. bir e-posta adresi olabilir.) Aksi taktirde instagram, e-posta ve facebook hesabınız haricinde bir bağlantı kanalını kabul etmemektedir. E-posta adresinizi geri alamıyorsanız bu durumda instagram yetkilisinden yardım istemeli ve hesabın aslında size ait olduğunu ispatlamalısınız. Bu da suistimale açık olabileceği için kolay bir süreç değildir.

2- Giriş bağlantısı talep edin

Giriş ekranında yer alan “Giriş yapmakla ilgili yardım al” ya da “Şifrenizi mi unuttunuz?” bağlantısını takip ederek hesabınızla ilişkili e-posta adresini veya telefon numaranızı girebilirsiniz. Sonraki adımda da “Giriş bağlantısı gönder” ile seçeceğiniz platforma bağlantı gönderilmesini talep ederek hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Bu durumda hesabın e-posta ya da telefon vb. bilgileri değiştirildiyse tekrar eski haline getirmenizde fayda var.

3- Güvenlik kodu talep edin

Önceki yöntem işe yaramadıysa bu sefer aynı metotları izleyerek güvenlik kodu talep edin. Eğer güvenlik kodu telefonunuza ya da e-posta adresinize gelmediyse “Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum“a tıklayıp yalnızca sizin erişebildiğiniz bir e-posta adresi girin. Belirttiğiniz e-posta adresine gelecek talimatlara göre işlem adımlarınıza devam etmelisiniz.

4- Kimliğinizi doğrulayın

Eğer hesabınız kendi fotoğraflarınızın olduğu bir hesapsa belirttiğiniz e-posta adresine Meta Destek Ekibi‘nden bir takım bilgiler isteyen bir mail gelecektir. Diğer bir deyişle sizin hesabın gerçek sahibi olduğunuzu ispatlamanız için bir şans tanınır. Bu aşamadan sonra instagram sizden selfie videonuzu göndermeniz dahil bir takım ispatlayıcı dosyalar isteyebilir.

Hesabınıza girebiliyor ancak farklı müdahaleler olduğundan şüpheleniyorsanız Hesaplar Merkezi‘ne girerek tanımadığınız bağlı hesapları kaldırabilir ve güvenmediğiniz üçüncü taraf uygulamaların erişimini iptal edebilirsiniz.

Hesabımı nasıl koruyabilirim?

Tabi tüm bunları yaşamamak için bizim de yapabileceğimiz basit önlemler var. Onlardan bazıları;

  • Şifreleri kolay tahmin edilebilir karakterlerle belirlememek.
  • Çift faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak.
  • Kaynağına güvenmediğiniz uygulamaları telefonlarınıza yüklememek.
  • Sosyal medya ve diğer iletişim kanalları üzerinden gelen mesajlarda yer alan bağlantılara tıklamamak veya başka bir platformda açıp riski minimize etmek.
  • Windows ve android cihazlar için düzenli aralıklarla virüs taraması yaptırmak.Bir Yorum Alırız :)