FPS nedir? Bilgisayar oyunlarında FPS nasıl arttırılır?FPS, frames per second ifadelerinin kısaltılmış halidir. Saniyedeki kare sayısı olarak çevirebiliriz. 1 saniye içinde ne kadar çok kare olursa oynanan oyun o kadar akıcı olacaktır. Genellikle 30 fps altı bir değer, oyunun yavaş görüntülendiği anlamına gelir ve donma-kasma gibi etkiler başlar.

Minimum sistem gereksinimleri

Günümüzde her oyun için üreticisi tarafından açıklanan ve yüklendiği bilgisayarın sahip olması gereken asgari şartlara minimum sistem gereksinimleri adı verilmektedir. Oyun üreticilerinin açıkladığı bu şartlar çoğu zaman bilgisayarın donanımıyla ilgilidir ve oyunun sorunsuz çalışabilmesi için mutlaka dikkate alınmalıdır.

Oyunun minimum sistem gereksinimleri öğrenin.

Oyun üreticisinin web sitesine girerek veya Google’da kısa bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Minimum sistem gereksinimlerinde açıklanan bilgisayar özellikleri kabaca listelersek;

  • İşletim sistemi mimarisi (yazılım): Genelde 64 bit (x64) olması istenir. 32 bit (x86) sistem teknolojisi yeni oyunlar için eski kalmaktadır.
  • İşlemci (donanım)
  • Ram (donanım)
  • Ekran kartı (donanım)
  • DirectX sürümü (yazılım)
  • Harddisk (donanım): Genelde SSD olması tavsiye edilir.
örnek sistem gereksinimleri (rust oyunu)

Sistem özelliklerinizi tanıyın.

Minimum sistem özelliklerini karşılaştırabilmek için kendi sistemimizi de tanımamız gerekmektedir. Bunun için bilgisayarınızın arama ekranına dxdiag.exe yazıp bu komutu çalıştıralım. “DirectX tanı aracı” dediğimiz pencere açılacaktır.

Görüntü belleği (VRAM) ekran kartınızın RAM kapasitesidir. Normal uygulamalarda pek önemli olmasa da grafik çalışması isteyen render gibi işlemlerde ve oyunlarda önemli bir değerdir.

Ekran kartınızın sistem gereksinimlerinde yazan ekran kartı modeline göre kıyaslamasını yapmak için http://gpuboss.com/compare-gpus adresini kullanabilirsiniz. 1.bölüme kendi ekran kartınızın marka/modeli, 2.kısma ise üreticinin minimum olarak istediği ekran kartının marka/modelini yazarak compare butonuna tıkladığınızda sonuçlar listelenecektir. Eğer aralarında puanlama açısından negatif yönde bariz farklar varsa FPS açısından sorun yaşayacağınızı söyleyebiliriz.

FPS nasıl arttırılır?

Fps’yi arttırmanın yollarını sırasıyla inceleyelim. Eğer FPS performansına etki eden donanımları değiştirme şansınız yoksa aşağıdaki önerileri uygulayarak bir miktar artış sağlayabilirsiniz.

1- Oyunun grafik ayarlarını düşürmek.

Bu yöntem en çok bilinen ve hızlı sonuç alınan yöntemdir. Özellikle materyal netliği ile ilgili ayarlar oldukça yararlıdır. Ancak sistem gereksinimleri karşılanmıyorsa faydası sınırlı kalacaktır.

2- Oyunun ekran çözünürlüğünü düşürmek.

1920 x 1080 ekran çözünürlüğü ile 1280 x 720 ekran çözünürlüğü arasında bilgisayarın zorlanması açısından fark olacaktır. Burada bahsettiğimiz çözünürlük ayarı işletim sisteminizdeki değil oyun içindeki görüntü ayarlarıdır. Oyun esnasında ekranda daha az detay yer alacağından kısmi olarak işe yarayacaktır fakat görüntü kalitesinden de taviz vermiş olacaksınız.

3- Grafik ekran kartı (GPU) arayüz programında performansı arttırıcı ayarlar yapmak.

Öncelikle bu ayarları yapabilmek için ekran kartımıza müdahale edebileceğimiz arayüz programının kurulu olması, kurulu değilse de ilgili üretici firmanın sitesine giderek ekran kartınıza uygun programı yüklememiz gerekiyor. Piyasada en çok kullanılan ekran kartları için aşağıdaki bağlantılardan dediğimiz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıda yer alan görselde örnek olarak Nvidia denetim aracı üzerinde önerdiğimiz performansa yani FPS artışına yönelik birkaç ayar görebilirsiniz. Burada istediğimiz bir oyunu seçerek özel ayarlar da yapabiliriz.

4- Güç seçenekleriyle performansını arttırın.

Bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim? başlıklı yazımızda detaylarını paylaştığımız güç ayarları fps değerini yükseltmenize yardımcı olacaktır. Bazı bilgisayarlarda bu ayar bios arayüzünden yapılmaktadır.

5- Bilgisayarınızı oyun modunda çalıştırın.

Windows ayarlar sayfasında yer alan Oyun modu bölümünü açık olarak işaretleyerek işletim sisteminin buna göre çalışmasını sağlayın.

6- Donanım sürücüsü yazılımlarını güncel tutun.

Ekran kartı üreticileri zaman zaman donanımların daha iyi ve sorunsuz çalışması için güncellemeler yapmaktadır. Gerek üreticinin sitesinden gerekse Windows Update kullanarak bu güncellemeleri yapmak faydalı olacaktır.
Bir Yorum Alırız :)