Çocuklarınıza Aldığınız Oyuncaklara Dikkat Edin!Çocuklarımız oyuncakları çok seviyor. Peki ya oyuncaklar çocuklarımızı seviyor mu? Oyuncaklar sandığınız kadar masum değil. Artık oyuncak alırken bir kez daha düşünüp iyice seçmemiz gerekecek. Detaylar haberimizde…

Oyuncaklar Gerçekten Masum mu?

BTK kendi web sitesinde yayınlandığı “Oyuncaklar Ne Kadar Masum?” başlıklı  yazıda ebeveynlere büyük görev düştüğünü açıkladı. Yapılan açıklamada “Bilyelerle oynarken üç-beş bilye kaybetmişliğimiz, seksek oynarken düştüğümüz, uzuneşek oynarken yere yuvarlandığımız, kör ebe oynarken kendimizi boşlukta hissetmişliğimiz oldu elbet. Bütün bunların konumuzla ne alakası var diye düşünenler için hemen söyleyelim; artık oyuncaklarımız hatıralarımızdaki kadar masum değil. Oyunlar ve oyuncaklar, çocukların ruhî ve bedenî gelişiminin tamamlanması, hayal dünyalarının zenginleşmesi ve çocukluğunu yaşamaları noktasındaki en önemli faktörlerdendir. Bu sebeple oyun veya oyuncak deyip geçmemekte fayda var.” denildi.

Oyuncak Ajanlar

Yaklaşık 2 yıl gibi bir süre öncesinde Hong Kong’ta bir teknoloji şirketi yaptığı açıklamada yapılan bir siber saldırı sonucu ortalama 6 milyon gibi bir çocuğun verileri risk altında olduğunu belirtmişti. BTK’nın açıklamasına göre bu oyuncaklar, internete bağlanabilen ve çocuğun verilerini kaydedip ona göre tepki veren türden.

Çocuklar doğal olarak oyuncağın içindeki sistemi bilmiyor. Yani internete de girse, kamera da olsa çocuklar oyuncak diyerek oynamaya devam ediyor.

Almanya’da piyasada satışa sürülmüş “My Friend Cayla” isimli oyuncak çektiği görüntüleri internet ortamında paylaşıyordu.

Siz ebeveynler olarak tüm sorumluluk size düşüyor. Oyuncak seçerken dikkatli olun… 🙂
Bir Yorum Alırız :)