Casus yazılım nasıl anlaşılır?Casus yazılım klasik virüslerden farklı olarak kişisel bilgilerimize erişebilen ve bunu şantaj, hırsızlık veya üçüncü taraflarla paylaşmak için kullanabilen yazılım demektir. Gerek bilgisayarımıza gerek de mobil cihazlarımıza farkında olmadan yüklenmiş olabilir. Bu nedenle diğer virüs yazılımlarına göre daha tehlikeli olabilmektedir.

Casus Yazılım Türleri Nelerdir?

İzinsiz Çerez Kaydediciler: Başta web arama kayıtlarınızı olmak üzere, belirli çerez bilgilerinizi reklamveren veya anket firmaları ile paylaşan ve onları ücret karşılığı satan casus yazılımlardır.

Klavye-Hareket Kaydediciler: Mesajlaşırken veya bir arama yaparken klavye tuşlamalarınızı veya hareketlerinizi takip edip bu bilgi sayesinde ne yaptığınızı veya girdiğiniz bilgileri öğrenip yazılımcısına raporlayan yazılımlardır. Bu yazılım türünün amacı kredi kartı veya bankacılık işlemlerinizde kullandığınız şifreleri çalan ve onları kullanan yazılımlardır. Dikkat edilmez ise maalesef adınıza kredi çekecek kadar ileri gidebilirler. 

Ses-Görüntü Kaydediciler: Aralarında en tehlikeli olan türlerden biri de budur. Arama veya konuşma kayıtlarınızı tutan ve bunları paylaşan yazılımlardır. Ses ve görüntü kaydedebilirler ve gizliliğinizi ifşaa edebilirler.

Casus Yazılımlar Nasıl Bulaşır?

Casus yazılımları genellikle iki yol ile size ulaşır. Bunlardan birincisi bir başkası tarafından kasten cihazlardan birine yüklemesi yolu ile diğer yol ise indirdiğiniz başka bir yazılımın içinde gizli bir modül olarak mobil veya masaüstü cihazlarınıza yüklenmesidir. Masum görünen bir oyun, güvendiğiniz bir güvenlik yazılımı veya bir indirdiğiniz bir görsel tarafından gelebilir. Ne kadar önlem alınmak istense de maalesef %100 bir koruyuculuk sağlanamıyor. Peki, bu yazılımın cihazlarımıza bulaştığını nasıl anlarız?

Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarlar için;

  • Web tarayıcınızın açılış sayfası sizin etkiniz dışında değiştiyse,
  • Web tarayıcınızda kontrolünüz dışında yönlendirme ve açılır pencereler (büyük-küçük pop-up’lar) görmeye başladıysanız,
  • Web tarayıcınızın varsayılan arama motoru sizin etkiniz dışında değiştiyse,
  • Bilgisayarın görev çubuğunun sağında yer alan alanda daha önce görmediğiniz ve yüklemediğiniz simgeler çalışmaya başladıysa,
  • Bilgisayarınızda bir program vb. çalıştırmadığınız halde sebepsiz bir yavaşlık varsa

Eğer mevcut antivirüs programınızla tarama yaparak tespit edemezseniz önerimiz farklı bir antivirüs programıyla ya da bu tür spyware denen virüsleri tespit eden özel program kurarak kontrol etmeniz olacaktır. Spybot – Search&Destroy bunlardan en bilinenidir. Tespit edilip kaldırılsa dahi format atmak en garanti çözüm olacaktır.

Akıllı telefon ve tabletler için;

  • Arka planda ismini bilmediğiniz uygulama parçacıkları çalışması
  • Rehberinizdeki kişilere mesaj gönderilmesi
  • Pilinizin normalden hızlı bitmesi
  • İnternet kullanımınızda belirgin bir artış olması

Çözüm ise bilmediğiniz veya güvenmediğiniz yazılımları indirmemekten geçmektedir. Özellikle market dışında olup dışardan indirilerek kurulan uygulamalar riskli olabilmektedir. Eğer bu konuda şüphe duyuyorsanız market üzerinde “anti spyware” uygulaması araştırıp 1-2 tanesini indirerek taramak faydalı olacaktır. Ancak bu tür antivirüs uygulamaları genellikle ücretli olmaktadır.

Telefonunuza ulaşabilen bir yakınınız tarafından kurulduysa muhtemelen daha gizli ve tespit edilmesi daha zor olacaktır. Çünkü bu tür uygulamalar son kullanıcıya gözükmeden arka planda çalışmayı başarmak için yapılmışlardır. Tespit edip kaldırsanız dahi telefonunuza format atıp kurtulduğunuzdan emin olmalısınız.
Bir Yorum Alırız :)