Bios nedir? Bios ayarları nasıl yapılır?Bios bilgisayarımızın açılışında devreye girerek açılış sürecini yöneten ve bilgisayarın yönetimini yüklü ve seçili işletim sistemine devreden bir arayüz yazılımıdır. “Basic İnput/Output System” kelimelerinin baş harfleri olup “Temel Giriş/Çıkış Sistemi” olarak da çevirebiliriz. Bilgisayarın anakartına gömülü olan bios yazılımı açılış tuşuna bastığınızda ilk olarak ekran kartı, sabit disk vb. donanımları açar daha sonra sabit diskinizden işletim sisteminizi başlatır.

Bios yerini modern bilgisayarlarda “UEFI” olarak isimlendirilen arayüz yazılımına bırakmaya başlamıştır. Ancak tamamen ortadan kalkmış değildir.

Bios ayarlarına olağan durumlarda ihtiyacımız olmasa da çalıştırdığımız program-oyun vb. yazılımların ya da işletim sisteminin hata verdiği durumlarda bios sistemini açıp bazı değişiklikler yapmamız gerekebilir.

Bios ile neler yapılır?

Eğer birden fazla işletim sistemi yüklüyse bilgisayarınızın hangi işletim sistemi ile açılacağını seçebilirsiniz. Sistemin tarih-zaman ayarlarını yapabileceğiniz gibi yeni eklediğiniz bir donanımı sistemin tanımasını sağlayabilirsiniz. Mevcut donanımlarınızın da temel bazı ayarlarını buradan kontrol edebilirsiniz.

Bios’a nasıl girilir?

Her üreticinin ayarları farklıdır ancak genel olarak bilgisayarınız açılırken F2 veya F1 tuşlarına ardarda basılması bios ayarları arayüzüne giriş yapmanızı sağlayacaktır. Eğer giremediyseniz bilgisayarınızın marka ve modeli için üreticinin önerdiği tuş kombinasyonunu öğrenmeniz gerekecektir.

Bios arayüzüne girmenin 2. bir yolu daha bulunmaktadır;

  • Ayarlar’a girip sırasıyla Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma menüsüne girin.
  • Gelişmiş başlangıç başlığındaki Şimdi yeniden başlat bölümüne tıklayın.
  • Daha sonra açılan sayfadan Devam bölümüne girin.
  • Sonraki sayfada “Gelişmiş seçenekler” bölümüne tıklayın.
  • Sonraki sayfada “UEFI Donanım Yazılımı Ayarları” (UEFI Firmware Settings) bölümüne tıklayın.
  • Yeniden başlat‘a tıkladığınızda işletim sistemi kapanıp sizi bios ya da uefi arayüzüne yönlendirecektir.

İlk açılışta bizi information sayfası karşılar. Bu sayfada bilgisayarın donanım ve ürün bilgileri bulunur (görseldeki bilgiler kırmızı renkle kapatıldı). Ayarlar alt bölümde anlatılan şekilde yön tuşları ve diğer temel tuşlar kullanılarak klavyeden kontrol edilebilir.

Burada en önemli ve riskli ayarlar boot bölümünde yer almaktadır. Değişiklik yaptığınızda exit sayfasına gelerek “Değişiklikleri kaydederek çık” ya da “Değişiklikleri kaydetmeden çık” seçeneklerinden birine tıklayarak sistemi yeniden başlatabilirsiniz. Eğer yaptığınız bir ayar işletim sisteminizi açmanıza engel olduysa ayarları default yaparak sıfırlayabilirsiniz.
Bir Yorum Alırız :)