Bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim?İlk günlerine göre aşırı yavaş çalışan bilgisayar sıklıkla yaşadığımız bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çözebileceğimiz konular olduğu gibi çözemeyeceğimiz sorunlar da olabilir. Yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma yöntemlerini sizler için yazımızda derledik.

Yazılımsal iyileştirmeler yapmak

1- Güncellemeleri tamamlamak.

İlk olarak işletim sisteminizin önerdiği tüm güncellemeleri yaptığınızdan emin olmalısınız. Bunun için
ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > windows update sayfasına gelip “güncelleştirmeleri denetle” bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Eğer güncelleme yapmadıysanız mevcut güncellemeleri burdan yükleyebilirsiniz.

2- Güç planını en iyi performansa göre ayarlamak.

Öncelikle Güç Seçenekleri bölümüne girmemiz gerekiyor. Bunun 2 yolu var.

Ayarlar > Sistem > Güç ve Uyku sayfasına geldiğinizde yan bölümdeki Ek güç ayarları bağlantısına tıklayınız. Ayrı pencerede Güç Seçenekleri bölümü açılacaktır.

Ya da Başlat > Denetim Masası >Sistem ve Güvenlik > Güç Seçenekleri yolunu izleyebilirsiniz.

Güç Seçenekleri sayfasında “Plan ayarlarını değiştir” bağlantısına tıklayıp ardından da “Gelişmiş güç ayarlarını değiştir” bağlantısını açıyorsunuz. Resimde görüldüğü gibi üst kısımdaki seçeneği “Yüksek Performans” olarak değiştirip değişikleri uygulayıp bilgisayarınızın hızını arttırabilirsiniz.

3- Görsel efektleri “En iyi performans” ayarlarına döndürmek.

Görev çubuğundaki arama kutusuna performans yazın, ardından sonuç listesinde Windows’un görünümünü ve performansını ayarla’yı seçin.

Görsel Efektler sekmesinde, En iyi performans için ayarla > Uygula’yı seçin.

4- Virüs vb. yazılımları tespit edip kaldırmak.

Bazı durumlarda zararlı yazılımlar da bu tür yavaşlamalara sebep olabilmektedir. Özellikle mevcut internet bağlantınızı ve işlemcinizi kendi amaçları için kullanan yazılımlar bilgisayarınızı yavaşlatabilmektedir. Antivirüs programınız birşey bulamıyorsa alternatif bir programla tekrar tarama yapıp böyle bir yazılım olup olmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

5- Format atmak

Son çare de olsa format atmak bilgisayarınızda oluşan gereksiz şişmeleri sıfırlayacağı için işe yarayacaktır.

Donanımsal iyileştirmeler yapmak

Önerilen bilgisayar ayarlarını yaptınız ve bir türlü istediğiniz hıza kavuşamadıysanız, sorun donanımsal da olabilir.

1- İhtiyaçların belirlenmesi

Eğer uzman değilseniz bu konuda bir bilgisayar tamiri yapan ya da yedek parçası satan bir yerden yardım almanızı öneririm. İşlemcinizin performansını ve içindeki parçaların ve bağlantıların ne durumda olduğu kontrol edilmelidir.

2- Ssd bellek takmak

Eğer bilgisayarınızın ve işletim sisteminin çalıştırıldığı sabit sürücüsü hdd ise boş alan varsa ssd taktırmak ya da ssd ile değiştirmek mutlaka işe yarayacaktır.

3- Ram kapasitesini arttırmak

Ram kapasitesinin direkt olarak hızla ilgisi olmasa da bilgisayarınızın performansına olumlu bir etkisi olacaktır ama öncelikli değildir.
Bir Yorum Alırız :)