Bilgisayarıma Su Döküldü Ne Yapmalıyım?Gün içinde bilgisayarlarla geçirdiğimiz zaman gittikçe artmış durumda. Özellikle işimizle doğrudan ilgiliyse bilgisayarlarla ailemizle bile olduğundan fazla zaman geçirebiliyoruz. Çoğu zaman su içme gibi ihtiyaçlarımızı da bilgisayar başında giderip bu tür istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyoruz.

Bir çok bilgisayar çeşiti mevcut olmasına rağmen biz en çok yaygınlaştığını düşündüğümüz dizüstü (laptop) bilgisayara su döküldüğünü varsayarak yapılması gerekenleri adım adım yazdık.

1- Bilgisayarı ters çevirin

Klavyeyi aşağı bakacak şekilde ters çevirerek suyun cihazdan çıkmasını sağlayın. Bu şekilde henüz akışkan olan kısım damla damla da olsa kendiliğinden akacaktır. Bu esnada cihazı sallamanız işlemi hızlandırmanıza yardımcı olur.

2- Enerjiyi kesin.

Bilgisayarınızı kapatıp fişini ve varsa bataryasını çıkartın. Bu şekilde kısa devre ihtimalini azaltmış olursunuz.

3- Islak kısımları kurutun.

Suyun akışkan olan kısmının yeterince döküldüğünden emin olduktan önce dış kısmı kuru bir bezle kurulayın. Daha sonra da içerde ve elektronik aksamın üstünde kalan ıslak kısımları kurutmanız gerekiyor. Eğer kış mevsimindeyseniz bunu ısıtıcı kaynağına yakın bir yerde bulundurarak yapabilirsiniz.

Hızlı bir yöntem de saç kurutma makinasını dikkatli bir şekilde kullanmaktır. Bilindiği gibi saç kurutma makinası verdiği yüksek ısıyla bunu hızlıca yapabilir ancak yakın mesafeden uzun süre tutarsanız bu sefer de elektronik devrelerin lehimlerine zarar vermiş olursunuz. Bu da daha büyük tamir masraflarlarıyla karşılaşmanız anlamına gelir. Saç kurutma makinesini klavyeye en az 40 cm mesafeden çalıştırmalı, sürekli aynı yere tutmamalısınız. Bu aşamada ısıyı ekrana doğru vermemeye de dikkat etmelisiniz. Ekranın arkasındaki elektronik aksam ısıya karşı daha hassastır.

4- Tekrar çalıştırmayı deneyin.

Bilgisayarı tekrar çalıştırmak için en az 1 gün beklemenizi öneririz ancak ilgilenmeniz gereken işleriniz varsa ve yeterince kuruttuğunuzu düşünüyorsanız minimum 4 saat sonra tekrar enerji kaynağına bağlayıp açmayı deneyebilirsiniz. Eğer sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa bir müddet çalıştırıp kendi iç ısısıyla da kurutmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde iç aksamlarda metal paslanmasına da engel olursunuz.

Eğer ekranda bir görüntü oluşmuyorsa daha ciddi bir hasar almış olabilir. Bu durumda da bir bilgisayar servisine götürüp içini açtırmanız gerekecektir. Bu hasarların bazıları devrelerin yanması, bağlantı kablolarının iletkenliğinin bozulması, lehimlerin açması gibi hasarlardır.
Bir Yorum Alırız :)