Alevi Köyleriİslami kavramda her birey kendi kültürüne ait mezhep seçerek gelenek ve göreneklerine bağlı bir yerleşim sürer. Ülkemizde yer alan mezhep grupları arasında yer alan Alevilik mezhebi Sünnilik’ den sonra çoğunluklu halkın sahip olduğu mezheplerden bir tanesidir. Web sayfamız üzerinde Alevi köyleri ile ilgili yerleşim beldelerini ve beraberinde Alevilik kültürünü sizlere yansıtmaktayız.

Web sayfamızı ziyaret ederek kültürümüzü yansıtan alevi ünlüler, alevi türküleri, alevi deyişleri ve haberlerine kadar her türlü içeriğe erişim sağlayabilirsiniz. Alevilik kültürü ile ilgili bilgiler sunan web sayfamızda en güncel nüfus bilgileri ve daha birçok ayrıntıya yer verilmiştir.

Ülkemizde özellikle Sivas ili başta olmak üzere Bingöl, Erzincan, Tokat, Samsun, Gümüşhane, Hatay, Kahraman Maraş, Muş, Malatya, Dersim, Kayseri, Amasya, Kırıkkale, Nevşehir, Erzurum, Yozgat, Elazığ, Erzincan, Gazi Antep ve çevre illerinde Alevi köyleri bulunmaktadır. Hatta ve hatta şunu da belirtmek isteriz ki sadece ülkemizde değil Avusturya, Lübnan, Kuzey Irak ve İsrail ülkelerinde de Alevilerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Buna hitafen Suriye ülkesinde de 4-5 milyon Arap Alevi halkı yaşam sürmektedir. Ülkemizde yer alan Alevi köyleri 60 tanesi karışık farklı geleneklerden olmak üzere toplam 3361 adet Alevi köyleri bulunmaktadır.  Web sayfamızı ziyaret ederek Alevi kültürü ve geleneklerine bağlı daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Bir Yorum Alırız :)